úterý 6. prosince 2011

VÝZVA: Pojďmě přehledně sdílet odkazy na Delicious


Znáte tu situaci - surfujete si po internetu a najednou čtete zajímavý článek nebo jste našli skvělý web. 

Jak s ním naložíte?

  • Přečtete a zapomenete?
  • Napíšete si sticker, který si pečlivě uložíte?
  • Dáte si ho do záložek v prohlížeči pro pozdější použití?
  • Část si zkopírujete do Wordu?
  • Přece si ho nenecháte jen pro sebe a nasdílíte ho na některé sociální síti?

Možností je spousta a jsem rád, že především ta poslední možnost - sdílení na sociálních sítí je dnes nejpopulárnější. Jenže počítejte se mnou. Na osobních sítích teoreticky sleduji kolem 1000 lidí a kdyby jen každý 50tý, každý den postnul jeden odkaz na něco zajímavého, tak jsme na 20 odkazech. To není tak špatné. Za týden jsme na 140 odkazech. Za měsíc na 600. Za rok na 7280.

To je už docela velké číslo a já se ptám: "Kdo se v tom má pak vyznat a hlavně kdo má tolik času to všechno projít?"

Osobně mám všechny zajímavé odkazy po různých místech (Read It Later, Evernote, Safari..), ale o spoustu jsem přišel, spoustu odkazů jsem už nenašel (zkuste si to v time line někoho, kdo napíše za měsíc kolem tisícovky tweetů). Takže..
Neexistuje efektivnější cesta? 
Ano, je tu Delicious.

Co je to ten Delicious?

Jednoduše se jedná o "sociální webovou službu pro sdílení odkazů".

Co to umí?

Jednoduše a rychle uchovávat zajímavé odkazy, třídit, seskupovat a sdílet je dalším lidem.

Přidat odkaz
Kliknete na ikonku +link, zkopírujete odkaz, vložíte, zmáčkete continue a celý výsledek upravíte - přidáte popis, otagujete (delicious vám automaticky dává návrhy jaký tag by se mohl hodit), případně vložíte do stacku. Práce maximálně na 30 vteřin. Pro ještě efektivnější přidávání existují widgety pro prohlížeče.

Vytvořit skupinu odkazů, tzv. "stack"
Novinka Delicious z tohoto roku. Pokud máte více odkazů k podobnému tématu, je vhodné vytvořit skupinu nebo-li stack. Celému stacku dáte popis, přiřadíte fotku. Nejvíce o tom řekne následující video:
Sdílení
Jednotlivé odkazy a stacky se automaticky sdíli na vašem profilu (delicious.com/vas_nick), pokud je tedy neoznačíte za soukromé. Já jako uživatel pak můžu vaše odkazy nebo stacky odebírat přes svůj profil na Delicious nebo si je přidat do RSS čtečky. Skvělé.

O kolik bude online svět krásnější?
Přesné čísla ještě nemám, ale určitě máš blog, Twitter etc. Občas nějaký ten zajímavý odkaz postneš k nějakému tématu. Pokud o tom hodláš postovat víc, udělej tomu tématu stack, ať se k tomu kdykoli kdokoli pohodlně dostane. Ty budeš mít radost, že máš všechno jednoduše pohromadě a my budeme mít radost z nových zajímavých informací.
Jdete do toho se mnou?
Delicious je mezi námi už od roku 2003, ale s letošním příchodem stacks získává jiný rozměr. Věřím, že spousta lidí má již svůj Delicious účet, takže proč ho neoprášit, dát stávajícím odkazům řád a nasdílet to okolí?

Já jdu do toho..


Češi na Delicious
http://delicious.com/sotik
http://delicious.com/zbiejczuk
http://delicious.com/barapod/

Jsi taky na Delicious a chceš sdílet? Napiš mi - článek budu postupně doplňovat o nové uživatele.

Žádné komentáře:

Okomentovat