neděle 4. prosince 2011

Path - vaše osobní sociální síť


Path je další službou pro sdilení vašeho offline života online a jako každá taková další služba přináší několik zajímavých novinek.


V čem je jiná?
Všechny cool online share služby pospolu
Určitě taky používáte Twitter, Facebook, Instagram a podobné služby a máte kvůli tomu x účtů a x klientů. Path bohužel nedokáže integrovat tyto služby do sebe, ale nabízí svou alternativu. Budete tak moct sdílet fotky, videa, místa kde jste, co právě posloucháte, vaše myšlenky, kdy jdete spát a kdy se probudíte. Vše jednoduše přímo z vašeho chytrého telefonu.
Path je primárně určený pro okruh vašich nejbližších přátel
Ještě před měsícem bylo možné mít v Path pouze 50 přátel. S vydáním Path 2.0 byla kapacita přátel navýšena na 150. Odpověď proč tomu tak je, naleznete ve FAQ na konci článku.


Path se učí o vašem životě a umí postovat automaticky to co děláte
Časem se naučí Path váš denní režim a dokáže automaticky informovat vaše přátele o jiné činnosti, než běžně děláte. Například, že se nacházíte v jiném městě.
Sdílení nálady
Ke každému postu můžete přidat smajlíka s náladou. Trošku jiný systém Like button.
Vidíte, kdo si prohlížel váš profil a příspěvky
Na Facebooku to slibovaly stovky skupin a tady to opravdu funguje. :)


Jednoduché uživatelské prostředí
Všichni o sobě tvrdí, že jejich služba je velice jednoduchá a tady to platí dvojnásob.
Dostupný pouze na mobilních platformách
Veškerý obsah můžete vytvářet a přijímat pouze pouze na telefonech s iOS a Androidem. Žádná webová aplikace v současnosti dostupná není.
Path prakticky
Registrace
Buď stáhnete z App storu nebo z Android Marketu appku a zaregistrujete se v ní nebo se můžete registrovat přes web.
Upravujeme profil a nastavujeme
Kromě základních informací jako je jméno, telefonní číslo a věk si můžete v Path nastavit překvapivě vaši profilovou fotku a tzv. cover, který slouží jako jakési pozadí vašeho profilu.

Přidáváme přátele
V pravém rohu je ikonka přátel, kterou když rozklikneme, tak nabídne Add friends. Ty můžete nalézt pomocí telefonního čísla ve vašich kontaktech, ve vašich přátelích na Facebooku a nebo je pozvat přes mail. Také se zde nalézá pasáž Suggestions.


Sdílení
Když už máme přátele, můžeme nasdílet část našeho života, konkrétně:
Fotka/Video
Klasicky máte možnost vyfotit fotku nebo natočit video, případně postnout už něco vyfoceného. Zároveň tu přidává Path tolik populární funkcionalitu známou z Instagramu tzn. retro filtry. Některé jsou zdarma. Některé jsou placené.
Setkání
Přes Path se můžete pochlubit s kým právě jste. 
Polohy
Na způsob Foursquare ze kterého si dokonce tahá jednotlivá místa. Zároveň si Path vede statistiku, kdo byl na daném místě nejčastěji a ukáže vám tohoto uživatele. Pokud vámi navštívené místo není v databázi, je velice jednoduché ho přidat.
Co právě posloucháte
Vypadá, že Path je napojený přímo na iTunes (netuším jak je to u Android verze), takže jednoduše najdete tu skladbu, kterou posloucháte a postnete ji. Všichni si poté můžou pustit její sample a případně ji přes iTunes ihned zakoupit. Jednoduché a skvělé.
Myšlenky
Základní funkce sociálních sítí - sdílejte prostý text a v něm něco co popisuje co právě děláte, myšlenku atp. Délka příspěvku je omezena na 1375 znaků (víc se mi zatím nepodařilo napsat).
Odchod ke spánku/Probuzení
Jdete spát? Nezapomeňte se o to podělit s přáteli. Odchod ke spánku  doprovází hezká fullscreen animace, která vám zakryje celý Path, takže už vás nikdo nebude rušit. 
Při probuzení vám Path sdělí jaké je právě počasí a potěší vás nějakou vtipnou hláškou. Milé a po ráno opravdu potěší. :)


Kombinace aktivit
Veškeré aktivity je možné kombinovat, takže k události můžete přidat s kým tam jste, kde se nacházíte, myšlenku a třeba co právě posloucháte. Bohužel u sdílení spánku se mi zatím nepodařilo zjistit, jak přidat s kým v té posteli právě ležíte. :-)
Sdílení na vašich sociálních sítích
Vaše příspvěvky je možné sdílet i na současných sociálních sítích, konkrétně je podporován Facebook, Twitter, Thumblr a Foursquare.


Chybyčky se vloudily
Při hraní jsem si všiml, že:

 • Odeslaný post již nelze nijak upravit, opravit a ani smazat. DOPLNĚNÍ: Post jde aspoň smazat kliknutím v pravém horním rohu na smajlíka, vyjede seznam a v pravém dolním rohu je koš. :) Komentáře se potom mažou klasicky jako v ostatních aplikacích - přejetím prstem z prava do leva.
 • Pokud vložíte do příspěvku URL adresu, tak nejde nijak otevřít ani zkopírovat.
 • Jakmile přesáhne delká Myšlenky v Pathu 140 znaku, tak se nepostne na Twitter.
 • Jednou postutý příspěvek už nenasdílíte na sociální služby.
 • Pokud si přidáte přítele přes Sugestions, tak ho i po čase v něm naleznete
Zajímavosti o Path

 • Path je mezi námi už od listopadu 2010. V tuto chvíli má za sebou rok a přes milion uživatelů po celém světě.
 • Path založili Dave Morin (bývalý Co-Inventor of Platform and Connect Facebooku), Shawn Fanning (vytvořil Napster) a Dastin Miereu (jeden z tvůrců Macstera) 
 • Už v únoru tohoto roku chtěl Path koupit Google a to za neuvěřitelných 100 mil $. Ale Path řekl s díky ne. :)
Závěrem
Další sociální síť, další možnost poznat něco nového. Vyzkoušejte a podělte se o zážitky. Osobně se mi Path líbí a dokážu si ho představit, že do něj pravidelně budu zapisovat svůj příběh, svou cestu a že se najde pár blízkých přátel, kteří ji budou sdílet se mnou. O tom i ta služba je. Enjoy!
FAQ 

Sesmolil jsem pár nejčastějších otázek a k nim odpovědi. Kdyby vás cokoli napadlo, tak budu rád za každou otázku, podnět atp.


Jaké platformy v současnosti Path podporuje?


Co umí automatické postování v Path?
Path se učí o vás jak ho používáte a časem začne automaticky postovat důležité změny ve vašich každodenních zvycích. Změny jako že trávíte čas v jiné části města (předpokládám, že v ČR jsou města, tak malé že si toho Path ani nevšimne, že jste jinde) nebo když odcestujete do nového města. Path se tak stane zápisníkem, který zapisuje sám. Tato funkce jde samozřejmě vypnout. (Settings -> přepnout Neighborhood na OFF)


Co můžu přes Path sdílet?
Fotky, videa, myšlenky, hudbu kterou posloucháte, místo kde jste, s kým jste, kdy jste šli spát a kdy jste se probudili. Vše můžete sdílet maximálně se 150 přáteli.


Rozdíly mezi Facebookem a Twitterem?
Facebook je pro sdílení s širokým okruhem lidí. Twitter je především pro veřejné sdílení krátkých zpráv. Path je maximálně pro 150 vašich nejbližších.


Jak funguje v Path přátelství?
Pokud si přidáte mezi své přátele nějakého uživatele, tak v první části se mu zviditelní váš profil. Zároveň je upozorněn, že s ním sdílete a je čistě na něm, zda bude chtít sdílet i on s vámi. Maximální počet přátel, které si můžete přidat je 150.


Proč můžu mít maximálně 150 přátel?
Tým Pathu se inspiroval teorií profesora Robina Dunbara z Oxfordské univerzity, která se zabírala vztahy kolem vás. Z této studie jsou důležitá tato čísla: Máme tendenci mít 5 nejlepších přátel, 15 dobrých přátel, 50 blízkých přátel a rodinných, celkově máte kolem sebe 150 přátel. Path tak vytvořil nástroj pro sdílení svých zážitků právě s vaší nejbližší skupinou.


Jak někoho odebrat z přátel?
Jednoduše klikněte na ikonku Friends v pravém horním rohu. Poté Edit a už jen odebíráte.


Jak sdílet příspěvky z Pathu na jiných sociálních sítích?
Pokud píšete nový příspěvek, tak v pravém dolním rohu naleznete ikonky Facebook, Twitter, Tumblr a Foursquare. Prvním kliknutím si nastavíte své účty a poté jen zaklikáváte služby ke sdílení.


Když už si tvořím takový krásný deníček, můžu si jej nějakým způsobem zazálohovat?
Ano, stačí poslat požadavek na support Pathu a oni se o to postarají.


Dá se nějak Path spravovat přes internet?
Částečně na webu https://path.com/login V rozhraní můžete změnit pouze informace o vás, avatara, automatické sdílení a notifikace.


Při vytváření článku bylo čerpáno z:


3 komentáře:

 1. Funguje i filtrování sdílení jako na FB, G+? Tedy vytvářet si skupiny/kruhy a vybrat, kdo kterou část uvidí/neuvidí? Třeba aby rodina neviděla, že jsem se včera opil, apod.

  OdpovědětVymazat
 2. Bohužel tato možnost k dispozici není.

  OdpovědětVymazat
 3. Android nedokaze sdilet na Twitter. Na Facebooku se mi neposlala ani myslenka, ani fotka, ani lokalita.

  OdpovědětVymazat