pátek 2. prosince 2011

Jak reinstalovat Mac?
Na jaře tohoto roku jsem si konečně pořídil vytoužený Macbook a neuvěřitelně jsem se těšil, jak mi odpadnou takové ty běžné starosti lidí co mají jiný operační systém než od Applu. Bude mě čekat budoucnost bez starostí, počítač mi bude dělat to co já chci a ne to co chce zrovna on, budu mít pořád náladu něco tvořit, najdu si spoustu cool nových přátel s Macy..
Ono to tak pár měsíců "skutečně bylo" - dokud nevyšel nový Lion.

Po upgradu na první pohled vypadalo všechno skvěle. Ještě víc cool systém,  jsem si v duchu říkal, ale po pár dnech jsem začal zjišťovat, že výdrž baterie klesla o neuvěřitelných 60%, Macbook se sám v noci restartuje, probuzení funguje jen přes Esc a když se zmáčkne něco jiného, tak se nám to celé sekne a další blbinky. Tak trochu Windows. Prostě paráda. Výdrž jsem vyřešil v iStyle, díky ochotné obsluze a se zbytkem jsem dokázal žít. Až do včerejšího večera.


Co je třeba nutné udělat před samotnou reinstalací?


1) Zálohovat!

  • Někdo má zálohování vyřešeno pomocí Time Machine. Mezi takové já se neřadím. Takže jednoduše všechen důležitý obsah přesunout na externí HDD.
  • Největší nástraha stojí nejspíš v záloze iTunes pokud ve spojení s ním používáte další Apple hračku jako je iPhone, iPod etc. Na internetu jsou postupy o záloze složky iTunes a tu po reinstalaci čistě přesunout na to stejné místo. 
  • Good idea, ale já to neudělal. Jednak bych musel čekat dalších 20min čekat než se mi to všechno překopíruje, ale hlavně mě zajímalo co se stane s iPhonem když ho připojím k čísté iTunes.
  • Podobně je třeba zazálohovat iPhoto či iWeb.

2) Vložit instalační DVD 

  • V další fázi je důležité správnou stranou vložit DVD do mechaniky, restartovat systém a držet celou dobu klávesu C dokud nám nenabutuje instalační okno. Pomocí Disk Utillity si smažte celý obsah disku a následně se kochejte 30min instalací nového systému. Pokud se vše podaří, tak se můžete těšit na úvodní video.

3) Aktualizovat 

  • Na DVD určitě nebudete mít poslední aktualizace, takže ihned spustit System Update a aktualizovat. Bez aktualizace nebude App Store a bez něj nebude Lion. Také je fajn, než se vám to všechno stáhne, vložit druhé DVD s iLife a nainstalovat ho.

4) Naládovat to tam všechno zpět
Na závěr celou zálohu z externího HDD překopírovat na disk a všecho opět opět ponastavovat.
5) Právě máte za sebou nějaké 2 hodinky koukání do monitoru jak se vám to tam všechno hezky načítá 
6) Být opět cool, kreativní osoba, protože máte před sebou opět bezchybný operační systém.. ;)
Otázky?

Žádné komentáře:

Okomentovat